Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit starých naučených a nefunkčních vzorců chování.
Proč je tato kniha výjimečná?
Láska – vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují.
Otevřenost – ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi.
Porozumění – umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady.
Důvěra – dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně.
Tentokrát bude hostem, který téma zpracoval, Marie Fiala Hokrová a moderovat bude Jirka Hokr.
Marie Fiala Hokrová
Jsem žena, máma dvou dětí, manželka. Posledních deset let se zajímám o to, kdo jsem, jaká jsem,co přesně chci a nechci a jak mě ovlivnila výchova mých rodičů. Před pěti lety se mi narodil první syn a ještě před porodem mi přilétla do cesty kniha od Naomi Aldort – Vychováváme děti a rosteme s nimi. Měla jsem pocit, že mi otevřela oči, že jsem si přečetla příběh o malé Marušce – co jsem já, jako holčička, potřebovala od mojí mámy, ale nedostala. A co jsem od svých rodičů a prarodičů naopak nechtěně dostala, a jaký to na mě mělo dopad. Byla jsem připravená udělat vše pro to, abych já ke svým dětem přistupovala „dokonale“ – podle Naomi Aldort a dalších „respektujích“ výchovných knih a online kurzů, kterými jsem prošla. Realita ovšem není vůbec tak jednoduchá. Když jsem měla jen syna, dařila se mi „partnerská výchova“ myslím docela dobře. S narozením dcerky, dnes dvouleté, se náročnost situací s dětmi posunula na mnohem vyšší level. Život s mými úžasnými dětmi (jsme spolu většinu času, ani jedno nechodí do školky) je pro mě každodenní seberozvojová „škola“.